Máte právo na dôchodok zo zahraničia?

Dôchodok zo zahraničiaV dnešnej dobe pracuje čoraz viac Slovákov v zahraničí. Aj keď tam pracujú vo veku, kedy ešte na dôchodok nemusia myslieť, je dobré vedieť, čo majú v budúcnosti očakávať.

Ak ste pracovali (odvádzali poistenie) vo viacerých štátoch, máte nárok na dôchodok z každej krajiny, v ktorej ste boli poistení aspoň rok. Ak ste pracovali vo viacerých krajinách EÚ, no v žiadnej ste nezískali úplný dôchodok, v každom štáte Vám bude priznaný tzv. podiel dôchodku. Jeho výška zodpovedá pomeru doby poistenia k celkovej dobe poistenia vo viacerých štátoch. Ak ste pracovali v určitej krajine v čase kratšom ako jeden rok, nárok na dôchodok z tejto krajiny Vám nevzniká. Avšak o zaplatené príspevky a dobu poistenia sa nemusíte báť – tieto záväzky preberá štát posledného zamestnania pred nástupom do dôchodku.

Sčítanie období poistenia je veľmi dôležitým faktorom. Ak ste pracovali vo viacerých štátoch a v žiadnom z nich ste nezískali nárok na plný dôchodok, do úvahy sa bude brať obdobie, ktoré ste odpracovali aj v iných štátoch EÚ. Takto neprídete o dobu poistenia, ktorú ste odpracovali v zahraničí – musí to však byť min. jeden rok.

Žiadosť o dôchodok zo zahraničia

Žiadosť o dôchodok môžete podať v krajine, v ktorej momentálne žijete (ak ste v tejto krajine niekedy pracovali). Ak nie, o dôchodok požiadajte v krajine,  ktorej ste pracovali naposledy. Ona zodpovedá za spracovanie Vašej žiadosti a sprístupnenie záznamov o Vašich príspevkoch do systému dôchodkového zabezpečenia vo všetkých štátoch, v ktorých ste pracovali.

O dôchodok môžete požiadať v štáte, v ktorom momentálne žijete, len po dosiahnutí dôchodkového veku. Ak máte nárok na dôchodok aj v iných štátoch, tento dôchodok Vám začnú krajiny vyplácať tiež až po dosiahnutí dôchodkového veku platného v daných krajinách.
Náš tip: O dôchodok požiadajte minimálne šesť mesiacov pred odchodom do dôchodku. Proces priznávania dôchodkov z viacerých krajín je totiž v niektorých prípadoch zdĺhavý a zložitý.

Dôchodok z Rakúska

Ak chcete poberať dôchodok z Rakúska, musíte splniť niekoľko podmienok. K priznaniu starobného dôchodku v Rakúsku je potrebné splniť zákonné podmienky, a to dosiahnuť dôchodkový vek a získať potrebný počet rokov poistenia. Rakúska dôchodková legislatíva prešla niekoľkými zmenami – platí tam viacero druhov dôchodkov. Aby ste získali nárok na starobný dôchodok, musíte dosiahnuť potrebnú dobu krytia podľa rakúskeho systému sociálneho zabezpečenia. Ak teda pracujete v Rakúsku, musíte tam byť (až na niektoré výnimky) aj sociálne poistený. Ak ste takto poistený v Rakúsku minimálne jeden rok, vzniká Vám nárok na dôchodok. Túto dôchodkovú dávku vypláca rakúska inštitúcia sociálneho poistenia. Sociálna poisťovňa prihliada na čas poistenia v Rakúsku až vtedy, ak zistí, že ste ako žiadateľ podľa slovenských právnych predpisov nezískali potrebný počet rokov dôchodkového poistenia.

Dôchodok z Kanady

Z dôchodkového poistenia v Kanade sa vypláca sa poskytuje dôchodok:

– starobného zabezpečenia
– penzijný dôchodok (podľa kanadského dôchodkového plánu)
– invalidný dôchodok
– vdovský dôchodok
– vdovecký dôchodok
– sirotský dôchodok
– dôchodok starostlivosti o dieťa v opatere invalidného poistenca (podľa kanadského dôchodkového plánu)
– pohrebné

Ak Vám vznikne nárok na dôchodok len na základe dôb poistenia získaných podľa právnych predpisov jedného zmluvného štátu, dôchodok sa Vám bude vyplácať v plnej sume. Ak doba poistenia nie je postačujúca na vznik nároku na dôchodok, prihliada sa aj na dobu poistenia získanú v druhom zmluvnom štáte. Dôchodok z dôchodkového poistenia z Kanady do Slovenskej republiky Vám bude príslušný úrad vyplácať len na adresu trvalého pobytu.

Dôchodok z Českej republiky

Aby ste získali nárok na poberanie dôchodku z Českej republiky, musíte tu mať ako občan EÚ odpracovaných minimálne 12 mesiacov. Slovenskí seniori, ktorí pracovali ešte za spoločného štátu a spĺňajú všetky potrebné podmienky, majú nárok na dorovnanie penzie. Podľa Ministerstva práce ČR budú mať nárok na dorovnávací príspevok penzisti,  ktorí poberajú český a slovenský starobný dôchodok a ich súčet je nižší ako by bol ten federálny. Avšak je nutné počkať si na platnosť zákona. Ak spĺňate všetky podmienky, Váš dorovnávací príspevok by mal byť mesačne v priemere 43 €.

Podmienky na dorovnanie:

– min. 25 rokov dôchodkového poistenia pred rozdelením ČSFR
– min. 1 rok dôchodkového poistenia v ČR pred rokom 1996
– poberanie slovenského aj českého starobného dôchodku
– súčet dôchodkov z ČR a SR musí byť nižší ako by bol aj za federálnu časť vyplácaný iba český dôchodok

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

12 thoughts on “Máte právo na dôchodok zo zahraničia?

 1. Manžel pracoval 2 roky vo Veľkej Británii,kde si samozrejme platil všetky odvody, a dane,a tak by som sa chcela spýtať,či má nárok na nejaké výhody-napr.vrátenie poistného,alebo poprípade dôchodok,aj keď do riadneho dôchodku má ešte veľmi ďaleko,prípadne kam sa treba obrátiť na informácie.Ďakujem

 2. Dobrý deň, Vašu otázku by ste mali smerovať na Sociálnu poisťovňu, ktorá Vám bude vedieť najlepšie poradiť.

 3. Dobrý deň chcem sa opýtať so m opatrovateľka v rakúsku na rakúsku živnosť, platím si 5 rokov odvody do rakúskej poisťovne, na slovensku mám invalidný dôchodok, môžem si požiadat aj v rakúsku o inbalidný dôchodok, ked tam platím odvody?Ďakujem

 4. Dobrý deň kto by mi mohol pomôcť vybaviť dôchodok z Afriky. Mám známeho čo pracoval 40r. v Afrike ma 68r. a 5 a pol roka žije na Slovensku. Slovensko nemá dohodu Afrikou to povedali na soc.poistovni, ale predsa nejaké riešenie by malo byť.Nemôže sa vybaviť nejaká vynimka aby sa mu 40r. mohlo započítať. Kto by nám mohol pomôcť. Ďakujem za odpoveď

 5. Dobry den,

  Mojmu 5rocnemu synovi zomrel jeho britsky otec. Mam kopiu umrtneho listu a rada by som vedela ako postupovat, hlavne na aky urad sa obratit v UK, aby mal priznane sirotske atd.

  Dakujem

 6. Dobrý deň, pracoval som v roku 1957-1961 v Českej republike . Mám nárok na pomernú časť dôchodku i z Česka ?. Ďakujem

 7. Dobry den. Mám 64 rokov a pracujem ako opatrovatelka v Rakúsku. 7 rokov odvadzam peniaze socialnej poistovni v Rakusku. Chcela by som vedieť, aku sumu dochodku by som dostavala, ak by som pracu opatrovatelky ukončila a požiadala o vyplacanie starobneho dochodku. Ďakujem.

 8. 9.septembra som dostal z Bratislavy – Sociálnej poisťovne informáciu, že postúpili moju žiadosť o dochodok do Českej republiky. Zatial som z Prahy nedostal žiadnu informáciu.
  Jako dlho trvá spracovanie ?? kedy možem očakávať z CR rozhodnutie ?? Ďakujem.

 9. Dostávam starobný dochodok so Slovenska už 3 tí rok.žijem v rakusku 7 rokov.S toho 5 rokov mám trvalý pobyt,lebo tu mám dom.Mám nárok na dorovnanie dochodku z Rakuska.Mám 60rokov.Vopred dakujem za odpoved.Haklová

 10. Pracoval som v Rakusku 4 roky, 4 mesiace, z toho 8 mesiacov na zivnost a ostatne ako zamestnanec, aky mi vznikne narok na podiel dochodku v Rakusku, alebo kolko este musim odpracovat, aby mi narok vznikol?
  Dakujem za odpoved
  Ing. Krsjak

 11. Som ročník 1940, pracoval som od roku 1.jula 1957 do roku 20.12.1961 na základe umiestenky v Spolku pre chemickú a hutnú výrobu v Ustí nad Labem. mám nárok na dorovnavaci dochodok z Česka ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*