Paušálne výdavky pri prenájme bytu sú zrušené

Prenajom bytu a pausalne vydavkyAk vlastníte byt a nemáte pre neho využitie, určite uvažujete nad možnosťou prenajatia.  Pokryjú sa vám povinné náklady- preddavky na vodu, plyn, prípojky, elektrinu, bytový fond a podobne. Ak máte byt v dobrej lokalite a nájmy sú vyššie možno aj niečo zarobíte. Z každého oficiálneho zárobku je potrebné zaplatiť daň. Inak tomu nie je ani pri prenájme bytu.

Predpokladáme, že ste fyzická osoba, nepodnikateľ a  teda príjmy z prenájmu bytu nie sú na živnosť alebo firmu ale na vás, ako majiteľa a prenajímateľa bytu. Pri prenájme bytu sa nevyhnete povinnosti podať daňové priznanie. V práci to za vás robí zamestnávateľ, no ak vám plynú príjmy z prenájmu, musíte si podať daňové priznanie za svoju prácu a príjmy z prenájmu sami.  Ak si to necháte vypracovať u daňového poradcu alebo účtovníka, vide Vás to približne na 40-80 €

Paušálne výdavky pri prenájme bytu sú zrušené

Po minulé roky sa prenajímatelia tešil možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov vo výške 40 % z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. Od roku 2013 je táto možnosť žiaľ zrušená a tak vlastníkom bytov nezostáva nič iné, len si odkladať bločky a faktúry a viesť účtovníctvo alebo daňovú evidenciu.

Čo si môžete uplatniť v účtovníctve ako náklad spojený s prenájmom?

Po zániku 40% paušálnych výdavkov sa mnoho ľudí pýta na to, čo všetko spadá pod náklady spojené s prenájmom nehnuteľnosti. Sú to všetky preukázateľné výdavky na prevádzku bytu- plyn, kúrenie, elektrina, voda.

Oslobodenie od dane ostáva

Aj v roku 2013 sú všetky prenájmy do výšky 500 eur ročne oslobodené od dane. Táto položka sa počíta na osobu, teda ak prenajímate byt spolu s partnerom, každý jeden z vás si môže v daňovom priznaní odpočítať túto položku.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Komentár u “Paušálne výdavky pri prenájme bytu sú zrušené

  1. Dobry den,

    prenajimame byt zivnostnikovi. Mohol by si tento zivnostnik davat do nakladov najomne, ktore nam mesacne plati? Ak ano, vyplyvaju z tohto aj pre mna ako majitela bytu nejake povinnosti?
    Dakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*