SZČO a materská dovolenka? Bez problémov

Živnosť na materskejKonečne sa vám blíži termín pôrodu a nesmierne sa tešíte na nového potomka. Ak pracujete ako SZČO a chystáte sa na materskú dovolenku nezúfajte, poradíme Vám ako postupovať a aké nároky na materskú máte.

Kto má nárok na materskú dovolenku ?

Každá matka, nezávisle na tom či je živnostníčka alebo zamestnankyňa má nárok na materskú, avšak len v prípade, že spĺňa nasledujúce podmienky:

  • Musí byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom
  • Nesmie mať nevyplatené záväzky voči sociálnej poisťovni. Ak dlží viac ako 5 eur za posledných 10 rokov nárok na materskú nevznikne.  Preto by si mala budúca matka vopred overiť, či na poistnom nedlží.

Materská dovolenka a živnosť súbežne

V prípade, že máte živnosť a chystáte sa na materskú nemusíte sa báť žiadnych obmedzení. V takomto prípade nemusíte pozastaviť ani zrušiť svoju živnosť. Nárok na materskú nezaniká ani v prípade, že by vaša živnosť vykazovala v mesiacoch materskej nejaké zisky.  Je to spôsobené predovšetkým tým, že SZČO zdaňujú svoj príjem raz ročne daňovým priznaním a preto nie je možné objektívne zistiť v ktorom období matka nadobudla svoj príjem.

Ako dlho môže byť matka so živnosťou na materskej?

Ani v tomto bode sa živnostníčka neodlišuje od zamestnankyne.  Nárok na materský príspevok má žena od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. Materská je priznaná každej žene, ktorá splnila zákonom stanovené podmienky v súvislosti s narodením dieťaťa na dobu 34 týždňov, osamelej matke(je to taká matka, ktorá nežije s otcom dieťaťa v spoločnej domácnosti a túto skutočnosť oficiálne potvrdí čestným vyhlásením na pobočke sociálnej poisťovne) má nárok na materskú v dĺžke 37 týždňov. Ak žena porodí dve a viac detí naraz má nárok na materskú dovolenku po dobu 43 týždňov.

Koľko bude dostávať Materskú živnostníčka?

Výška materskej pre SZČO sa dá zjednodušene určiť ako 65 % denného vymeriavacieho základu (denného – lebo sa materské počíta na dni) alebo pravdepodobného vymeriavacieho základu. U živnostníkov je vymeriavacím základom zjednodušene príjem z podnikania.  Ak chceme dostať denný vymeriavací základ jednoducho sčítate vymeriavacie základy v období, ktoré rozhoduje  ( mimo období keď ste neplatili poistné- napr. práceneschopnosť) a tento údaj vydelíme počtom dní z tohto obdobia. 65 % z tohto denné základu bude vaša materská.

Odvody pri živnosti na materskej

Ak Vám vznikol nárok na poberanie materskej, automaticky sa stávate poistencom štátu a z toho následne vyplýva aj to, že odvody neplatíte. Dokonca ani pri živnosti nebudete platiť preddavky do zdravotnej a sociálnej poisťovne. V prípade že máte živnosť a ste na materskej štát za vás bude platiť odvody do sociálnej poisťovne vo výške 60 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Aktuálne ide o sumu 471,6 eura.  Odvody do zdravotnej poisťovne bude za vás taktiež platiť štát. Ak ste sa rozhodli podnikať až v čase, kedy už poberáte materskú, môžete si zvoliť nulové preddavky na zdravotnom poistení, no v ročnom zúčtovaní zdravotnej poisťovne vám bude vypočítané koľko musíte za daný rok doplatiť (za obdobie mimo materskej dovolenky).

SZČO a materská dovolenka? Bez problémov 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*