Viete aké sú zdravotné odvody pre SZČO v roku 2013

Takmer každý rok nastanú nejaké zmeny v oblasti odvodov,  predovšetkým v ich výške pre SZČO. Podnikatelia si aj tento rok o niečo viac za poistenie v zdravotnej poisťovni priplatia.

Povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne má každá samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je registrovaná na živnostenskom úrade a evidovaná na daňovom úrade a zároveň nemá pozastavenú alebo zrušenú živnosť. Neexistuje žiaden limit, pri ktorom sa začína poistenie platiť. Zo zákona vyplýva, že poistenie musí platiť aj ten živnostník, ktorý nevykazuje žiadne príjmy.

Minimálny vymeriavací základ pre odvody do ZP

Minimálny vymeriavací základ sa nevzťahuje na takého podnikateľa, ktorý je zároveň zamestnancom alebo poistencom štátu. Minimálny vymeriavací základ pre poistné do zdravotnej poisťovne pre rok 2013 je 393 €. Výška odvodov do zdravotnej poisťovne je 14%. Ak zarábate menej ako je vymeriavací základ aj tak musíte zaplatiť minimálny mesačný odvod, čo je minimálne 55,02 €. Ak ste osoba so zdravotným postihnutím platíte polovičnú sadzbu 7% a teda 27,51 €.

Maximálny vymeriavací základ

Maximálny vymeriavací základ vám zaručí, že nezaplatíte viac ako je 14% z tohto vymeriavacieho základu, ktorý je pre rok 2013- 3930 €. Opäť osoby zdravotne postihnuté majú sadzbu polovičnú a to 14%. Maximálna výška poistné mesačne je 550,2 €.

Ročné zúčtovanie ZP

Pri ročnom zúčtovaní, ktoré urobí vaša poisťovňa za vás na základe vášho podaného daňového priznania doplatíte alebo vám bude vrátený preplatok. Všetko to závisí od vášho príjmu a daňového priznania. Ročné zúčtovanie sa robí približne v júni.

Výška preddavkov na budúci rok

Výšku preddavkov pre ďalšie obdobie vám oznámi vaša poisťovňa pri ročnom zúčtovaní. Túto sumu budete musieť následne platiť až do ďalšieho ročného zúčtovania, kde vám vypočítajú opäť buď nedoplatok alebo preplatok.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Komentár u “Viete aké sú zdravotné odvody pre SZČO v roku 2013

  1. dobrý deň chcem si založiť samostatne hospodáriaceho rolníka a zaujíma ma aké odvody a čo všetko okrem toho budem platit ked som okrem toho zamästnaný v sukromnej firme a poberám riadny plat a platím všetko čo treba. dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*