Ako si živnostník vybaví hypotéku?

Živnostník a hypotékaŽivnostníci, ktorí chcú žiadať o hypotéku, aby mohli financovať kúpu nehnuteľnosti stoja pri podaní daňového priznania pred dilemou do akej miery optimalizovať svoje dane, tak aby im bol hypotekárny úver schválený.  Pri poskytovaní hypotéky živnostníkovi totiž banka prihliada najmä na daňové priznanie, poprípade niekoľko daňových priznaní počas predchádzajúcich rokov.

Začínajúci živnostník a hypotéka

Čoraz viac firiem uprednostňuje zamestnávanie ľudí na základe živnosti. Firma ušetrí na dovolenkách, stravných lístkoch a odvodoch a na druhej strane si ľudia polepšia, pretože im firma ponúkne ďaleko vyššiu mzdu. Zdá sa, že sú s takýmto postupom obe strany ako tak spokojné. No problém nastáva v prípade, že si chcete vybaviť hypotéku. Banka totiž pri hodnotení vašej bonity potrebuje potvrdenie o príjme. Ak ste zamestnanec, potvrdenie vám vystaví zamestnávateľ, no u živnostník sa berie ako potvrdenie o príjme jeho daňové priznanie.  Ku žiadosti o hypotéku musíte predložiť daňové priznanie potvrdené daňovým úradom a zároveň v ňom musí byť vyznačené, že ste si svoju daňovú povinnosť splnili. Najčastejšie sa predkladajú posledné tri daňové priznania. Ak však podnikáte menej ako tri roky, banka posudzuje vašu bonitu len na základe predložených dokumentov, teda podľa toľkých daňových priznaní, koľko ich máte.  Pri posudzovaní bonity sa však prihliada aj na iné príjmy, ktoré má žiadateľ. Ak máte aj iné príjmy, preukážete ich výpisom z bankového účtu. V praxi živnostník, ktorý nedokáže predložiť daňové priznania bude odmietnutý.  Jedinou možnosťou ako získať hypotéku na bývanie pre SZČO je požiadať o hypotéku bez dokladovania príjmov. Takáto hypotéka je však často na nižšiu sumu a uzatvára sa s ďaleko nevýhodnejšími podmienkami (splátky, poplatky, úrok).

Neoptimalizujte svoje dane ak chcete hypotéku

Práve optimalizácia daní, teda umelé vyhľadávanie položiek, ktoré môžete zahrnúť do svojich nákladov vás môžu pripraviť o hypotéku. Keďže sa pri posudzovaní bonity prihliada predovšetkým na daňové priznania môže nastať situácia, kedy vám síce vyplynie nízka daňová povinnosť, no práve vďaka nízkemu priemernému mesačnému príjmu vám nebude hypotéka poskytnutá. Máte však šťastie, niektoré banky môžu posudzovať vašu hypotéku aj na základe obratov, preukázateľných na bankovom výpise. Pri takomto posudzovaní sa berie váš priemerný mesačný príjem ako 10%-30% z vášho preukázateľného mesačného obratu.( záleží na banke).

Príklad dvoch možností posudzovania príjmov:

  1. príjem na základe čistého zisku z daňového priznania

–          základ dane na základe daňového priznania – 5625 €

–          daňová povinnosť- 359 €

–          čistý ročný zisk 5266

–          čistý mesačný príjem  438 €

  1. príjem na základe obratov z daňového priznania

–          ročné obraty SZČO –  125 000 €

–          čistý ročný príjem na základe stanovenia percent z banky 10-30% – (12 500- 37500)

–          čistý mesačný príjem na základe stanovených percent z banky 10-30% – (1041-3125 €)

Živnostník a hypotéka pre mladých

Ak poznáte podmienky získania príspevku na hypotéku pre mladých s výhodnou úrokovou sadzbou a ste živnostníkom musíte si začať všímať základ svojej dane v daňovom priznaní. Na základe tohto údaja vám bude schválená alebo zamietnutá hypotéka pre mladých.  Pre schválenie je potrebné aby priemer základu dane za 12 mesiacov nebol vyšší ako  je hranica pre udelenie ŠPM, momentálne je táto hranica 975 €. Výhodou živnostníka je, že môže ovplyvniť základ dane zvyšovaním nákladov, tak aby a zmestil do tejto hranice. V takomto prípade si však musí dávať pozor aby spĺňal podmienky minimálneho zisku pre schválenie hypotéky.

Ako si živnostník vybaví hypotéku? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Komentár u “Ako si živnostník vybaví hypotéku?

  1. Pingback: Úverová revolúcia od PSS | EuroBurza.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*