Postup pri kúpe bytu, domu alebo pozemku

V poslednej dobe sa pretrhlo vrece s podvodníkmi a tak by ste mali byť poriadne pripravený na každú malú drobnosť pri kúpe nehnuteľnosti. Práve opatrnosť vám môže zachrániť vaše peniaze a prípadné dlhoročné súdne spory. Určíte by ste nemali šetriť práve na ochranných mechanizmoch akými sú kvalitný právnik, notár a overovanie podpisov. Tomto článku si však spomenieme aj niekoľko tipov pri vyberaní nehnuteľnosti a jej posudzovaní. Postup ako by ste mali konať v samotnom prepise a teda kúpe sa pri nehnuteľnostiach líši len minimálne, preto vám spomenieme univerzálne tipy.

Ako postupovať pri kúpe pozemku

Dom si môžete postaviť vždy akých chcete, ale pozemok a jeho polohu nikdy nezmeníte. Preto by ste si mali vyberať len pekné parcely, ktoré by nemali byť pod ani na veľkom svahu, mali by byť na slnečnej strane. Práve vďaka tomu neskôr ušetríte nemalé peniaze na kúrení. Svahovitý terén zase predražuje zemné práce a ak máte veľký svah za domom, nikdy neviete, či sa časom nebude zosúvať. Ak kupujete stavebný pozemok, mali by ste si vopred overiť dostupnosť inžinierskych sietí, bremeno prechodu po vašom pozemku,no hlavne dostupnosť príjazdovej cesty, bez ktorej nikdy nedostanete stavebné povolenie. Pred kúpou pozemku si zistite na miestnom úrade možnosť výstavby, teda či sa ráta s tým, že by ste na pozemku v budúcnosti stavali. Často vás môže práve toto zachrániť, ak pozemok nie je v územnom pláne obce, alebo je v záplavovej oblasti.

Ako postupovať pri kúpe rodinného domu

Vysnívaný domček sa môže stať veľmi rýchlo nočnou morou, ak sa pred kúpou poriadne neoboznámite so všetkými chybami. Ak kupujete dom, mali by ste sa zamerať na nasledovné:

 1. Pozemok- ako sme spomínali vyššie, dom sa dá postaviť nový, no pozemok len tak jednoducho neprerobíte. Vopred si overte územný plán obce, aby sa z pekného výhľadu do pár rokov nestala obytná zóna. Rovnako si preverte aj svojich susedov.

 2. Základ domu by mal byť suchý, najideálnejšie ak bol betónový a nie z kameňov, ako tomu je pri niektorých starých domoch.

 3. Materiál, z ktorého je dom postavený. Na základe toho môžete predpokladať náklady na opravu, vykurovanie a podobne.

 4. Krov by mal byť zo zdravého dreva, ideálne s ošetrením proti škodcom. Strecha nesmie byť deravá. Ak je plechová, mierna korózia nevadí.

 5. Rohy stien nesmú byť plesnivé

 6. Popukané omietky a fasády sú taktiež dobrým ukazovateľom. Hlavne ak je veľká prasklina na fasáde, mohlo to byť spôsobené miernym pohybom alebo sadaním domu.

 7. Nosné steny- ak plánujete dom dispozične prerábať vopred si zistite, ktoré múry sú nosné, aby ste s tým rátali.

 8. Vykurovanie a celkové náklady na dom.

Čo si všímať pri kúpe bytu

Kúpa bytu je o kúsok jednoduchšia ako kúpa domu. Mali by ste si zistiť, z čoho je bytovka postavená, aké sú mesačné náklady na prevádzku, či nie je byt zaťažený spoločným úerom a podobne. V starých bytoch počítajte s nákladmi hlavne na výmenu starého jadra za murované alebo s výmenou starých okien za platové.

Ako postupovať pri kúpe po právnej stránke:

Pri kúpe nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu máte o niekoľko problémov menej. No nepodceňte ani to a poriadne si realitku a predajcu preverte. Základom je dobrá kúpna zmluva ktorá musí byť uzavretá písomne a mala by obsahovať presnú špecifikáciu nehnuteľnosti s konkrétnymi detailami, presné vymedzenie predávajúceho a kupujúceho, dohodnutú cenu a dobu splatnosti, práva a povinnosti oboch strán. Nezabudnite ani na dodatky, ktoré by mali obsahovať dôležité termíny ako odhlásenia majiteľa z trvalého pobytu, vysťahovanie, splatenie čiastky a podobne. Taktiež by ste mali podpísať dodatok v ktorom vyjadrujte, že obe strany podpísali zmluvu slobodne a bez nátlaku. Podpisy by ste mali overiť u notára.

Postup:

 1. Overenie nehnuteľnosti– overte si majiteľa nehnuteľnosti, či nie sú na nehnuteľnosti nejaké bremená a ťarchy.

 2. Pripravte si dokumenty– kúpnu zmluvu, návrh na vklad nehnuteľnosti na kataster, vyhlásenie správcu nehnuteľnosti

 3. Vyjadrenie katastra– Kataster preskúma vašu zmluvu a preskúma právo nakladať s nehnuteľnosťou. Kataster vám musí potvrdiť vklad nehnuteľnosti.

 4. Platba– v zmluve by ste mali mať obsiahnutú aj klauzulu o tom, že platba prebehne až po prevode nehnuteľnosti na vás. Teda až keď prevod schváli kataster.. Najlepšie je peniaze zložiť do depozitu u notára. Takto bude chránený aj kupujúci aj predávajúci.

 5. Odovzdanie nehnuteľnosti

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*