Ako na odvody v Rakúsku

Príjmy fyzických osôb sú v Rakúsku zdaňované progresívne, a to v rozsahu 0 % až 50 %. To znamená, že vyššie zárobky sú zdaňované vyššími daňovými sadzbami. Základ dane (príjmy fyzických osôb) do výšky 11 000 € nepodliehajú zdaneniu. Daňový systém v Rakúsku rozlišuje príjem z oblasti poľnohospodárstva, samostatne zárobkovej činnosti, obchodnej činnosti, remeselnej činnosti, zamestnania.

V Rakúsku platí odvody za zamestnanca zamestnávateľ (tak isto to platí aj pri dani z príjmu). Zamestnanec odvádza odvody z hrubej mzdy, a to v nasledovných percentách:

– nemocenské poistenie 7,65 %,
– úrazové poistenie 1,4 %,
– poistenie v nezamestnanosti 6 %,
– dôchodkové poistenie 22,8 % (pre SZČO to je 16,8 %);

V Rakúsku je poistenie do fondu nemocenského poistenia povinné, a to pre všetkých zamestnancov, pre väčšinu SZČO, pre jedincov poberajúcich dávky v nezamestnanosti, pre dôchodcov a pre všetky osoby závislé od vyššie spomínaných jedincov.

Živnosť na Slovensku a v Rakúsku

Ak ste samostatne zárobkovo činná osoba zvlášť na Slovenku, a zároveň v Rakúsku, zo zákona podliehate:

a) právnym predpisom členského štátu bydliska, ak podstatnú časť svojej činnosti vykonávate v tomto členskom štáte;

b) právnym predpisom členského štátu, v ktorom sa nachádza centrum Vášho záujmu, ak nemáte bydlisko v jednom z členských štátov, v ktorých vykonávate podstatnú časť svojej činnosti;

Ak máte trvalý pobyt na Slovenku, podliehate legislatíve Slovenskej republiky, t. j. že poistné budete platiť v SR aj z príjmov, ktoré ste dosiahli v Rakúsku.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Komentár u “Ako na odvody v Rakúsku

  1. Dobrý deň,prosím o radu.Mám živnosť v Rakúsku ako opatrovateľka,trvalý pobyt na Slovensku.Chcela by som si privyrábať ešte ako distributor v jednej firme.Mám si na SK otvoriť živnosť alebo k živností v Rak.doplniť predmet podnikania napr.obchodná činnosť?
    Viete mi nájsť vhodné riešenie.

    Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*