Ako si vybaviť potravinársky preukaz

Klasickým príkladom miest a zamestnaní, v ktorých je potrebné mať zaobstaraný potravinársky preukaz sú napríklad supermarkety, obchody s potravinami, reštaurácie, pohostinstvá, ale aj zamestnania, pri ktorých sa pracuje s deťmi, s ľuďmi alebo medzi nimi. Veľa ľudí ale nevie, ako, za koľko  a kde preukaz vybaví. Prinášame Vám pár užitočných informácii, ako si so zaobstaraním preukazu čo najľahšie a najrýchlejšie poradiť.

Kto vydáva potravinársky preukaz?

Zdravotný (potravinársky) preukaz Vám na požiadanie vydá Váš obvodný lekár. Cena preukazu sa pohybuje od 5 do 10 eur. Za preukaz platíte Vy, ale Vám ho môže, ale nemusí preplatiť Váš zamestnávateľ. Lekár Vám týmto potvrdzuje nezávadný zdravotný stav a Vy máte povolenie vykonávať prácu. V prípade, že ste v blízkej dobe absolvovali kompletnú preventívnu prehliadku, je možné, že lekár od Vás ďalšie vyšetrenia vyžadovať nebude a Vy dostanete preukaz na počkanie už za pár minút. Ak nie, lekár Vás objedná na rôzne druhy vyšetrení (napríklad pľúcne, očné, …).

Platnosť potravinárskeho preukazu

Preukaz môže mať rôznu platnosť, obvykle je však jeden alebo dva roky, záleží aj na tom, či pracujete na Slovensku alebo v inej krajine. Niekde sa môže dokonca stať, že Vám vydajú preukaz s platnosťou na dobu neurčitú. Keď Vám platnosť preukazu skončí, musíte opäť navštíviť svojho lekára. Ten by sa Vás mal opýtať, či sa niečo s Vaším zdravotným stavom zmenilo. Pokiaľ je Váš zdravotný stav rovnaký, je možné, že Vám lekár len opätovne preukaz potvrdí a predĺži platnosť. Ak nie, budete musieť absolvovať rovnaké vyšetrenia alebo kompletnú preventívnu prehliadku ako pri vybavovaní preukazu. Opätovné potvrdenie je bezplatné.

Ako si vybaviť potravinársky preukaz 5.00/5 (100.00%) 2 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*