Poradíme Vám ako začať s podnikaním

Voľných pracovných miest je čoraz menej a tak sa ľudia obzerajú po možnosti podnikania. Nie je to vôbec zlý nápad, no musíte si pamätať, že od momentu kedy sa do toho pustíte budete pracovať ďaleko viac ako keď ste boli zamestnaný.

V čom začať podnikať

Ak nemáte premyslené s čím by ste chceli podnikať, začali ste veľmi zle. V prvom rade by ste si mali premyslieť a nájsť odvetvie v ktorom sa cítite dobre a baví vás, pretože od momentu kedy sa tomu začnete venovať budete v tom odvetví tráviť aj 12 hodín denne. Vyberte si niečo čo vás baví, čo nie ej na trhu až tak presýtené a zároveň v tom vidíte šancu. Ak by ste mali robiť niečo, čo vás skutočne nebaví, zlyhali by ste.  Baví vás reklama a fascinuje vás sila a vplyv reklamy na ľudí? Založte si reklamnú agentúru. Ak patríte medzi nadšených cyklistov, možno budete vidieť zmysel v predaji a servise bicyklov. Ak sa však chcete zaradiť medzi úspešných podnikateľov a po čase by ste chceli mať viac voľného času, myslite nadčasovo. To čo na ľudí platí dnes, zajtra už nemusí.

Pridajte svojmu podnikaniu hodnotu

Asi najdôležitejšie na úspešnom podnikaní je dať svojej práci, svojmu produktu, obchodu, službe pridanú hodnotu. Niečo, čo iné obchody alebo agentúry na vašom trhu nemajú. Niečo, čím sa odlíšite od ostatných a budete tak v povedomí zákazníkov ako super obchod. Ak by ste mali cyklo predajňu mohli by ste ponúkať skúšobnú trať vedľa svojej predajni. V presýtenom trhu je veľmi dôležité odlíšiť sa.

Výber právnej formy podnikania

Bez papiera to žiaľ nejde.  Preto sa musíte rozhodnúť akú právnu formu bude mať vaša firma. pre začínajúcich podnikateľov je hlavný výber medzi s.r.o. a živnosťou. Je len na vás, ktorá forma vám bude viac vyhovovať.  Zhrnieme si výhody a nevýhody oboch foriem.

Živnosť

Výhody

–          nízke náklady na založenie a prevádzku

–          povinnosť viesť daňovú evidenciu alebo jednoduché účtovníctvo

–          možnosť vybrať si paušálne alebo skutočné výdavky

–          19% daň z príjmu fyzických osôb

Nevýhody

–          ručenie celým súkromným majetkom

–          dedičnosť dlhov- ak dlžíte ako SZČO celý dlh sa po vašej smrti dedí

–          vysoké odvody v prípade, že zarábate kúsok viac

S.r.o.

Výhody

–          Ručenie len do výšky základného imania

–          Nízke odvody v prípade, že vo svojej s.r.o. nie ste zamestnaný, alebo ste zamestnaný len za minimum

–          Väčšia dôveryhodnosť

–          Väčšia anonymita

Nevýhody

–          23 % daň z príjmu právnických osôb

–          nutnosť viesť podvojné účtovníctvo

–          vyššie náklady spojené so zakladaním firmy

5 rád pre začínajúcich podnikateľov

  1. Stanovte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a držte sa ho. To však neznamená , že nemáte byť flexibilný. Musíte sa vedieť prispôsobiť zmenám a reagovať na ne.
  2. Urobte si prieskum trhu. Prejdite všetky obchody vo vašom okolí, všetkých konkurentov. Zistite si nákupné ceny, nájomné za priestory,  ceny za reklamu ale aj dopyt ľudí po vašich výrobkoch a službách.
  3. Vytvorte si plán. Nemyslíme podnikateľský plán striktne daný podľa osnov. vytvorte si vlastný plán s vlastnou formou. Dajte svoje nápady na papier a priraďte im nejaké čísla. Urobili ste si prieskum trhu a tak môžete určiť predbežné príjmy a výdavky.
  4. Pustite sa do toho. Podstatné je začať. Mnoho vecí sa vykryštalizuje po čase. Prídu zmeny, vaše chyby, ale ak to s podnikaní myslíte vážne všetko musíte vyriešiť a nevzdať to pri prvom probléme.
  5. Priebežne sa vzdelávajte.  Študujte zákony a normy, ktoré sa týkajú vášho podnikania, aby ste predišli pokutám a buzeráciii od úradníkov.  Staňte sa špecialistom vo svojom obore, jednotkou. Čerpajte informácie zo zahraničných zdrojov a robte si vlastné pokusy a testy.
Poradíme Vám ako začať s podnikaním 4.00/5 (80.00%) 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*