Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie

Ak chcete začať podnikať ako samostatne hospodáriaci roľník a neviete ako na to, prečítajte si náš článok a zistíte ako postupovať pri zakladaní, aké odvody budete platiť alebo ako postupovať v prípade dotácii.

SHR( skratka samostatne hospodáriaci roľník) je fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosti v poľnohospodárskej výrobe samostatne alebo za pomoci iných ľudí. Základom formy SHR je zjednodušenie zakladania a prevádzkovania poľnohospodárskej činnosti.

Najčastejšie činnosti, vykonávajúce ako SHR:

  • výroba výrobkov poľnohospodárskej výroby

  • úprava alebo spracovanie vlastnej poľnohospodárskej produkcie

  • poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou

Ako si založiť SHR

  1. Registrácia za SHR prebieha na mestskom úrade v katastri ktorého spravujete a vlastníte pozemky. Musíte vyplniť žiadosť o registráciu samostatne hospodáriaceho roľníka. So sebou si zoberte občiansky preukaz, doklad o vlastníctve pozemku, 6,5 € za zápis do evidencie. SHR nie je živnosť a preto nemusíte navštevovať živnostenský úrad.

  2. Požiadajte štatistický úrad v krajskom meste o pridelenie IČO. Potrebujete vyplniť žiadosť a uhradiť kolky v hodnote 3€. V žiadosti musíte vyplniť aj či máte už pridelené IČO, je to v prípade, že už máte založenú živnosť na svoje meno v inej oblasti podnikania.

  3. Po pridelení IČO sa musíte zaregistrovať na daňovom úrade ako SHR, kde vám do niekoľkých dní pridelia DIČ, pre identifikáciu na daňovom úrade a pre podávania daňového priznania. Ak chcete byť aj platcom DPH, môžete o platcovstvo požiadať. V prípade, že v 12 tich po sebe idúcich mesiacoch bude váš obrat 49790 € ste povinný sa k platcovstvu DPH registrovať.

  4. Musíte sa zaregistrovať na zdravotnej poisťovni pre platenie odvodov.

  5. V prípade, že budete niekoho zamestnávať musíte sa zaregistrovať aj na Sociálnej poisťovni a na daň zo závislej činnosti na daňovom úrade.

SHR a dotácie

Ak vlastníte pozemky a obhospodarujete ich, máte možnosť získať dotácie na pôdu. Ak chcete požiadať o dotácie, musia mať vaše pozemky aspoň 1 ha. Ak sa parcela skladá z viacerých menších parciel, aspoň jedna z nich musí mať aspoň 0,3 ha. V roku 2012 sa poskytovali dotácie na pôdu vo výške 174 € na 1 ha pôdy. Rôzne navýšenia dostanete aj za obhospodarovanie pozemku so znevýhodnenými podmienkami. Vopred si však overte všetky povinnosti poskytnutia dotácie.

SHR a odvody

Ak nie ste zamestnaný v žiadnej práci a ste SHR budete platiť odvody do zdravotnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu. Následne vám bude vyhotovené aj ročné zúčtovanie. Ak pracujete a popri tom máte SHR, preddavky neplatíte, zdravotné poistenie sa vypočíta len raz ročne na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie 3.83/5 (76.67%) 6 votes

4 thoughts on “Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie

  1. dobrý den zaujímalo by ma či budem platiť odvody ako samostatne hospodáriaci roľník také isté ako pri živnosti ako napr samostatne zárobkovo činná osoba?

  2. Prosim Vas, chcela by som sa spytat mozem byt zaradena v evidencii Upsvar ak som SHR v tejto oblasti som len zaevidovana ale nevykonavam žiadnu činnost. Dakujem vopred za odpoved

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*