Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie

Ak chcete začať podnikať ako samostatne hospodáriaci roľník a neviete ako na to, prečítajte si náš článok a zistíte ako postupovať pri zakladaní, aké odvody budete platiť alebo ako postupovať v prípade dotácii.

SHR( skratka samostatne hospodáriaci roľník) je fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosti v poľnohospodárskej výrobe samostatne alebo za pomoci iných ľudí. Základom formy SHR je zjednodušenie zakladania a prevádzkovania poľnohospodárskej činnosti.

Najčastejšie činnosti, vykonávajúce ako SHR:

  • výroba výrobkov poľnohospodárskej výroby

  • úprava alebo spracovanie vlastnej poľnohospodárskej produkcie

  • poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou

Ako si založiť SHR

  1. Registrácia za SHR prebieha na mestskom úrade v katastri ktorého spravujete a vlastníte pozemky. Musíte vyplniť žiadosť o registráciu samostatne hospodáriaceho roľníka. So sebou si zoberte občiansky preukaz, doklad o vlastníctve pozemku, 6,5 € za zápis do evidencie. SHR nie je živnosť a preto nemusíte navštevovať živnostenský úrad.

  2. Požiadajte štatistický úrad v krajskom meste o pridelenie IČO. Potrebujete vyplniť žiadosť a uhradiť kolky v hodnote 3€. V žiadosti musíte vyplniť aj či máte už pridelené IČO, je to v prípade, že už máte založenú živnosť na svoje meno v inej oblasti podnikania.

  3. Po pridelení IČO sa musíte zaregistrovať na daňovom úrade ako SHR, kde vám do niekoľkých dní pridelia DIČ, pre identifikáciu na daňovom úrade a pre podávania daňového priznania. Ak chcete byť aj platcom DPH, môžete o platcovstvo požiadať. V prípade, že v 12 tich po sebe idúcich mesiacoch bude váš obrat 49790 € ste povinný sa k platcovstvu DPH registrovať.

  4. Musíte sa zaregistrovať na zdravotnej poisťovni pre platenie odvodov.

  5. V prípade, že budete niekoho zamestnávať musíte sa zaregistrovať aj na Sociálnej poisťovni a na daň zo závislej činnosti na daňovom úrade.

SHR a dotácie

Ak vlastníte pozemky a obhospodarujete ich, máte možnosť získať dotácie na pôdu. Ak chcete požiadať o dotácie, musia mať vaše pozemky aspoň 1 ha. Ak sa parcela skladá z viacerých menších parciel, aspoň jedna z nich musí mať aspoň 0,3 ha. V roku 2012 sa poskytovali dotácie na pôdu vo výške 174 € na 1 ha pôdy. Rôzne navýšenia dostanete aj za obhospodarovanie pozemku so znevýhodnenými podmienkami. Vopred si však overte všetky povinnosti poskytnutia dotácie.

SHR a odvody

Ak nie ste zamestnaný v žiadnej práci a ste SHR budete platiť odvody do zdravotnej poisťovne z minimálneho vymeriavacieho základu. Následne vám bude vyhotovené aj ročné zúčtovanie. Ak pracujete a popri tom máte SHR, preddavky neplatíte, zdravotné poistenie sa vypočíta len raz ročne na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia.

Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie 3.25/5 (65.00%) 4 votes

3 thoughts on “Samostnane hospodáriaci roľník- založenie, odvody a dotácie

  1. dobrý den zaujímalo by ma či budem platiť odvody ako samostatne hospodáriaci roľník také isté ako pri živnosti ako napr samostatne zárobkovo činná osoba?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>