Výber cestovného poistenia

Cestovné poistenie do zahraničiaPoistenie na dovolenku alebo pri výjazde na služobnú cestu sa stalo v poslednej dobe často využívané hlavne z dôvodu vysokých nákladov na liečenie a hospitalizáciu v zahraničí. V porovnaní so Slovenskom je väčšina zdravotníckych zariadení v Európe drahšia. V prípade, že by ste sa dostali v zahraničí do situácie, ktorá si vyžaduje vyšetrenie alebo hospitalizáciu, bez komerčného cestovného poistenia by ste museli vyplatiť všetky náklady za zdravotnú starostlivosť na mieste a následne po návrate domov by Vám od slovenského zdravotného systému (vaše bežné zdravotné poistenie) bola preplatená len suma, ktorú by ste zaplatili za rovnakú zdravotnú starostlivosť na Slovensku. Rozdiel niekedy môže byť v rádoch stoviek či tisícoch eur, preto pred vycestovaním dobre uvážte, či uzavriete aj komerčné poistenie, ktoré kryje náklady do ďaleko vyšších súm.

Aké možnosti máte pri výbere komerčného cestovného poistenia?

Ponuky poisťovní sa líšia, takmer všetky ponúkajú viacero balíkov cestovného poistenia alebo vám dávajú možnosť vyskladať si svoje vlastné cestovné poistenie. Pri kalkulácii sa rozlišujú nasledovné krytia poistky:

  • Dĺžka poistenia- krátkodobé alebo celoročné cestovné poistenie
  • Cieľ Vašej zahraničnej cesty- Turistika, Pracovný pobyt, Študijný pobyt
  • Poistenie liečebných nákladov – je to základ každej poistky. Pokrýva bežné lekárske ošetrenie, vyšetrenie špecialistom, náklady na lieky poprípade hospitalizáciu v nemocnici
  • Asistenčné služby- na infolinke vám poradia do akej nemocnici by ste mali ísť, akú nemocnicu máte najbližšie
  • Poistenie športovej činnosti- Pokrytie športových aktivít sa rozlišuje podľa rizika bežne na zimné športy(lyžovanie, snowbording..), bežné rekreačné športy(turistika, cyklistika, plávanie..) a rizikové športy(adrenalínové športy, horolezectvo a podobne)
  • Úrazové poistenie- podobné tomu klasickému na Slovensku- toto pripoistenie Vám zaručí finančnú náhradu za zranenie alebo úraz, ktorý môžete utrpieť.
  • Poistenie zodpovednosti za škodu- pripoistenie, ktoré pokrýva škodu, ktorú svojim konaním spôsobíte druhým na zdraví alebo majetku- napríklad ak niekoho zrazíte na bicykli či motorke, alebo prevádzkovateľovi požičovni bicyklov vrátite poškodený bicykel
  • Poistenie osobných vecí a batožiny- odporúča sa hlavne ak máte so sebou aj drahé športové vybavenie. Často sú z tohto poistenia vylúčené doklady, peniaze, šperky a drahá výpočtová technika. Poistka sa často vzťahuje len na ukradnuté veci po prekonaní prekážky ako napríklad vylomenie dverí na izbe, teda nevzťahuje sa na priame krádeže.
  • Poistenie pre záh záchrannej horskej služby
  • Poistenie právnej ochrany v zahraničí

Koľko stojí cestovné poistenie?

Keďže sa cestovné poistenie skladá z mnohých rôznych možností  pripoistení, určiť presnú cenu nedokážeme. Môžeme si však spraviť modelovú situáciu. Príkladom pre výpočet poistenia bude 25 ročný človek, ktorý sa chystá na poznávaciu dovolenku do Chorvátska na jeden mesiac. Počas dovolenky bude jazdiť aj na svojom bicykli, bude sa venovať turistike a plávaniu. Nechce úrazové poistenie, no chce si poistiť batožinu- bicykel bude mať v neprítomnosti v aute, teda za prekážkou. Súčasťou poistenia bude: poistenie liečebných nákladov, poistenie batožiny (do 1400€), asistenčné služby, poistenie bežných športov a bude platiť na jeden mesiac v Európe. Cena za takéto poistenie bude

AXA ASSISTANCE – 26,40 € (v cene aj úrazové poistenia  poistenie za škodu- súčasť balíka)

Uniqa – 33,90 €

Union- 39,60 €

Allianz SP – 42,07 € (v cene úrazové poistenie, poistenie za škodu a poistenie právnej ochrany v zahraničí)

Generali Slovensko – 46,53 € (v cene úrazové poistenie, poistenie za škodu a poistenie právnej ochrany v zahraničí a poistenie pre zásah horskej služby)

Wüstenrot- 52,80 € (v cene aj úrazové poistenia  poistenie za škodu- súčasť balíka)

Europska- 77,80 € (v cene úrazové poistenie, poistenie za škodu a poistenie právnej ochrany v zahraničí a poistenie pre zásah horskej služby)

Pri porovnávaní jednotlivých poistiek sa treba taktiež pozrieť na limity, ktoré pokrývajú u jednotlivých službách.

Cestovné poistenie pre študentov

Študenti veľmi radi cestujú a preto sú v niektorých prípadoch vyhradenou cieľovou skupinou v poisťovniach. Niektoré slovenské poisťovne ponúkajú zľavy pre držiteľov kariet ISIC alebo Euro26. V niektorých prípadoch môžete dostať aj zľavu bez preukázania štatútu študenta, pretože budete patriť do kategórie mladých, najčastejšie do 26 rokov. V prípade, že sa chystáte na cesty vo väčšej partii je dobré skúsiť aj hromadné poistenie skupiny.

Cestovné poistenie pre seniorov

Veľmi vďačnou skupinou na cestovanie sú seniori. Majú veľa času a často nasporené aj nejaké eurá navyše. Cestovné poistenie pre dôchodcov je mnoho krát zvýšené prirážkou za vek (často nad 65-70 rokov) z dôvodu vyššieho rizika ochorenia a hospitalizácie či úrazu. Pri vyššom veku je problém poistiť športové aktivity. Niektoré poisťovne majú dokonca hornú hranicu veku pri cestovnom poistení pre seniorov. Najčastejšie je to 80 rokov.

Cestovné poistenie pre cudzincov na Slovensku

Uzavrieť cestovné poistenie pred cestou na Slovensko sa odporúča aj cudzincom. V prípade, že sa na cudzinca vzťahuje vízová povinnosť pred vstupom do krajiny alebo Schengenského priestoru je povinný k žiadosti o vízum predložiť aj cestovné poistenie platné na celé územie Schengenu s krytím liečebných nákladov, nákladov na hospitalizáciu alebo transport do výšky minimálne 30 000 €. Poistenie musí byť platné počas celého pobytu.  Rodinní príslušníci štátnych príslušníkov EÚ alebo EHP sú oslobodení od požiadavky predložiť cestovné zdravotné poistenie, to sa však nevzťahuje na rodinných príslušníkov občanov SR.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*