Viete čo je to spoluúčasť a ako sa počíta?

Pri havarijnom ale aj inom poistení nájdete pojem spoluúčasť.  Len málokto však vie o čo presne ide a ako sa spoluúčasť počíta. Skúsime sa vám všetko poporiadku vysvetliť. 

Spoluúčasť je miera, podiel pri náhrade škody, ktorá plynie z poistky.  Spoluúčasť sa vyjadruje v percentách zo škody spôsobenej v poistnej udalosti. Taktiež je určená aj minimálna výška spoluúčasti. Čim vyššia je miera spoluúčasti, tým menej preplatí pri škodovej udalosti poisťovňa a tým viac zaplatíte vy.  Ak je poistná udalosť s nižšou škodou ako je minimálna spoluúčasť, poisťovňa neprepláca žiadne peniaze.

Výška spoluúčasti a všetky podmienky spoluúčasti ú vždy uvedené v zmluve.  Ak si zvolíte vysokú spoluúčasť budete za poistku platiť menej, no samozrejme aj menej dostanete ak sa niečo stane.

Spoluúčasť v praxi

Ak podpíšete zmluvu na havarijné poistenie so spoluúčasťou vo výške 7% , minimálne 150 € a výška škody na vašom aute bude napríklad 4000 €, vy zaplatíte 4000€* 7% = 280 €. Táto suma je vyššia ako je minimálna suma, preto zaplatíte práve 280 €, zvyšných 3720 € zaplatí poisťovňa. Ak by však škoda bola 1000 €, vy nezaplatíte 70 €, čo je 7 % z 1000 ale 150 €, čo je minimálna spoluúčasť.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*