Chcete pracovať v štátnej správe? Poradíme Vám ako sa tam dostať

Pokiaľ máte záujem o prácu v oblasti štátnej správy, musíte spĺňať niekoľko požiadaviek týkajúcich sa vzdelania a nielen úspešne prejsť pracovným pohovorom, ako to vo väčšine prípadov keď sa človek uchádza o zamestnanie býva, ale ešte pred týmto spomínaným pohovorom úspešne prejsť absolvovaním testu, ktorý absolvujete priamo na mieste, teda na úrade, kde sa uchádzate o pracovnú pozíciu.

 

Podanie žiadosti

Ešte pred výberovým konaním, na ktoré úrady vyzývajú všetkých uchádzačov v ten istý deň aj čas, si samozrejme musíte najskôr poslať svoju žiadosť o zamestnanie. O pracovných miestach úrady informujú na svojich internetových stránkach zvyčajne v sekcii Oznamy. Tam zverejnené inzeráty o prijímaní nového zamestnanca resp. viacerých zamestnancov zahŕňajú informácie o ponúkanej pracovnej pozícii, čo všetko treba pri svojej žiadosti o zamestnanie doložiť a do akého termínu je možné poslať žiadosť.

 

Oznámenie o výberovom konaní

Následne, pokiaľ budete poverenými zamestnancami úradu vybratí spomedzi uchádzačov aj vy, oznámia Vám to spomínaní zamestnanci telefonicky na čísle, ktoré ste uviedli vo svojom životopise alebo prostredníctvom e-mailu. Príslušný zamestnanec úradu Vám do telefónu oznámi termín výberového konania, ktorým musíte úspešne prejsť, aby ste sa oficiálne stali zamestnancom úradu.

 

Priebeh výberového konania

Výberové konanie prebieha vcelku rýchlo a má dve časti – písomnú a osobnú. Najskôr budete, spolu s ostatnými uchádzačmi o túto pracovnú pozíciu, spoločne usadení do zasadacej miestnosti, kde Vám budú vysvetlené všetky pokyny, ako bude celé výberové konanie prebiehať.

Po prebehnutí tohto krátkeho úvodu budete musieť prejsť písomnou časťou, ktorá bude pravdepodobne spracovaná  formou testu. Táto časť trvá v priemere tridsať minút a následne bude okamžite vyhodnotená. Komisia po vyhodnotení testovej časti oznámi všetkým účastníkom výberového konania, kto testom prešiel úspešne a postupuje do druhej časti, teda osobného pohovoru.

 

Uchádzači, ktorí testovou časťou neprešli a chýbali im nejaké body na jej úspešné splnenie, sa osobného pohovoru nezúčastnia a toto výberové konanie musia opustiť.

Na osobný pohovor si volajú účastníkov, ktorí prešli písomnou časťou, jednotlivo. Komisia, pred ktorou budete usadený, Vás už nebude skúšať z vašich vedomostí ako to bolo na písomnej forme, ale bude Vám klásť úplne bežné otázky, ako na každom inom pracovnom pohovore. Pripravte si teda odpovede na otázky typu ako zvládate stres či ste zodpovedný, aký máte prístup k práci a okrem iného aj otázky smerujúce na sociálne slabšie rodiny a občanov, nakoľko ak uspejete a stanete sa zamestnancom úradu, aj s takýmito ľuďmi budete pravdepodobne často krát prichádzať do vztyku.

Po absolvovaní druhej časti výberového konania Vám komisia neoznámi celkové výsledky ihneď, ale väčšinou už na druhý pracovný deň od jeho prebehnutia.

 

Pokiaľ ste prešli celým výberovým konaním úspešne, môžete si sami sebe zagratulovať, nakoľko prejsť ním nie je jednoduché a byť pracovníkom v štátnej správe je vážené povolanie. 

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*