Máte nárok na dávky v hmotnej núdzi?

Dávky v hmotnej núdzi- ako postupovaťĽudia trpia chudobou, miera nezamestnanosti je veľmi vysoká a tak sa musia často uberať smerom poberania dávok. V tomto článku si povieme čo najviac ohľadom dávok v hmotnej núdzi, ktoré sú často jediným príjmom ľudí v chudobe.  Podľa štatistík poberá dávky v hmotnej núdzi až 180 tisíc Slovákov.

Podmienky poberania dávky v hmotnej núdzi

Od 1.5.2013 sa podmienky poberania dávok v hmotnej núdzi pozmenili. Ide hlavne o zmeny v oblasti posudzovania príjmov, ale aj celkových podmienok pre schválenie. Rozhodovanie o priradení, resp. schválení dávok vykonáva Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Posudzovať budú nielen vaše príjmy ale aj vaše celkové majetky.

Spoločne sa posudzujú:

 • manžel a manželka
 • rodičia a nezaopatrené deti žijúce v jednej domácnosti

rodičia a ich deti do 25 rokov, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy, žijúce s nimi v domácnosti, okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti a detí, ktorým sa vypláca invalidný dôchodok.

To či žijete v jednej domácnosti musíte mať podložené. Môže ísť o prípady, kedy je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo ak je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.

Príjmy, ktoré sa posudzujú pri žiadosti o dávky

 • Príjem, ktorý máte po odpočítaní poistného a dane. teda klasické zamestnanie
 • 75% z príjmu z dohôd a brigád
 • vreckové a stravné pri zahraničných cestách
 • príjmy z prevodu nehnuteľnosti

Príjmy, ktoré sa do posudzovania nezapočítavajú

 • 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
 • 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku dôchodkového poistenia,
 • 25% z materskej,
 • 25% z invalidného dôchodku,
 • 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
 • 25% zo sirotského dôchodku,
 • 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
 • ·prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa
 • jednorazové príjmy ako napríklad: nevyhnutná pomoc od obce, náhrada časti cestovného ak sa uchádzate o zamestnanie, príspevok na vykonávanie absolventskej praxe, štipendium, príjem študenta SŠ a VŠ ak za posledných 12 mesiacov neprekročil 1,2 násobok životného minima (237,7 €), zamestnanecká prémia a bonus, vrátený preplatok na dani z príjmu alebo poistnom nie viac ako 50 € za daň a rovnako za poistné, úhrada za stravné, ubytovanie a cestovné pre uchádzača o zamestnanie, ktorý je na odbornej príprave

Príjmy pri žiadosti o dávky v hmotnej núdzi sa zisťujú za mesiac, v ktorom ste o dávku požiadali, pričom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za predchádzajúcich 12 mesiacov od pred podaním žiadosti.

Posudzovanie majetku

Majetok sa pri posudzovaní žiadosti o dávky taktiež hodnotí. Prihliada sa na majetky, ktoré majú nadobudnuté všetci členovia rodiny, ktorí sa v žiadosti posudzujú. Za majetok sa považujú všetky hnuteľné a nehnuteľné majetky ale aj práva alebo iné majetkové hodnoty.  Hodnota majetku je určovaná znaleckým posudkom- napr. v prípade nehnuteľnosti. V prípade automobilu sa vyžaduje predloženie faktúry za nadobudnutie. Ak má Vaše auto viac ako 10 rokov nemusíte dokladovať faktúrou. Ak má vaše auto viac ako 20 rokov neposudzuje sa vôbec.

Dávka v hmotnej núdzi a dohoda o vykonaní práce alebo brigáda

Po novom – od 1.5.2013 pri posudzovaní príjmov pre udelenie dávky v hmotnej núdzi prihliada aj na príležitostné príjmy. Neberú sa do posudzovania celé, ale 75 % z dohodnutej mzdy. V prípade študentov sa do príjmov nezapočítavajú peniaze z brigády, ak ich výška nebola za posledných 12 mesiacov vyššia ako 1,2 násobok životného minima.

Výpočet dávky v hmotnej núdzi

V tejto tabuľke zistíte koľko by ste mali dostať dávku v hmotnej núdzi. No neberte to ako záväznú informáciu, pretože príjem a majetok každého sa posudzuje individuálne a môže sa stať, že vám žiadosť neschvália.

 

 

Jednotlivé osoby Výška dávky v hmotnej núdzi
Jednotlivec bez detí   60,50 €
Jednotlivec s 1 až 4 deťmi  115,10 €
Jednotlivec s viac ako 4 deťmi  168,20 €
Dvojica bez detí  105,20 €
Dvojica s 1 až 4 deťmi  157,60 €
Dvojica s viac ako 4 deťmi  212,30 €
Navýšenia
Pre tehotnú ženu od 4. mesiaca +13,50 €
Pre rodiča s dieťaťom do 1 roka 1 +3,50 €
Pre dieťa, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku +17,20 €
Príspevky k dávke 
Príspevok na zdravotnú starostlivosť +2 €
Aktivačný/Ochranný príspevok  +63,07 €
Príspevok na bývanie – jednotlivec  +55,80 €
Príspevok na bývanie – pre viac spoločne posudzovaných osôb  +89,20 €

 

Ako vybaviť dávky v hmotnej núdzi?

V prípade, že ste v hmotnej núdzi, máte možnosť požiadať o posúdenie vášho stavu a o priradenie dávok v hmotnej núdzi. Prvým krokom bude podať túto žiadosť na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny vo vašom meste.  Následne Vás môže úrad vyzvať aby ste vydokladovali uvedené informácie.  Takéto informácie musíte doručiť do 8 dní od výzvy. V prípade, že sa niečo podstatné zmení vo vašich príjmoch a majetkoch, ste povinný to do 8 dní nahlásiť úradu.

Máte nárok na dávky v hmotnej núdzi? 3.00/5 (60.00%) 2 votes

11 thoughts on “Máte nárok na dávky v hmotnej núdzi?

 1. Dobry deň.
  Mám na Vás niekoľko otázok a budem vďačná, ak mi na ne odpoviete.

  Zaujímalo by ma, na čo má nárok moja dcéra po skončení materskej. Je vdova s dvoma malými
  deťmi. V r. 2007 nastupila na matersku dovolenku, po troch rokoch sa jej narodilo druhé dieťa,keď mal malý mesiac, otec tragicky zahynul. Teraz v auguste jej skončila aj druhá materská dovolena a ako živiteľka rodiny s malými deťmi nemá možnosť sa zamestnať.
  Jej príjem je vdovský príspevok 220,-Eur, sirotský príspevok 220,- Eur, keďže starší syn je ZŤP, pobera naň opatrovateľský príspevok 190,-Eur. prídavky na deti 46,- Eur.
  Vlastní starý prerobený domček, osobné auto zo socialného príspevku na postihnuté dieťa a príspevok na pohonné hmoty pre toto dieťa asi 34,- Eur.
  Zaijímalo by mačí má nejaky nárok na dávku v hmotnej núdzi, prípadne na príspevok na bývanie.
  Prosím Vás, napíšte mi, či má aj nejaké iné možností. Má VŠ a rada by sa zamestnala. Ja by som sa o detí postarala, som na dôchodku, ale všade sa stretáva s nezaujmom zo strany zamestnávateľov vzhľadom na neľahkú situáciu.
  Moc ďakujem za odpoveď.

 2. Dobrý deň, bohužiaľ sám to posúdiť neviem, nakoľko nepracujem v SP, mali by ste skúsiť zájsť priamo tam + na mestský úrad a opýtať sa na všetky možnosti, za podanie žiadosti nič nedáte.

 3. Dobrý deň , chcel by som vedieť , ak v jednej domácnosti žijú 3 osoby z toho 2 osoby , ktoré poberajú plný invalidný dôchodok a na jednu z týchto osôb si chcem vybaviť opatrovateľstvo .Môžem popri opatrovateľstve aj požiadať o príspevok na bývanie ? Mne úradníčka tvrdila , že ak budem poberať celodenne optarovateĺstvo , tak už nemám nárok na príspevok na bývanie ..Jednoducho povedala , buď budem poberať.. Príspevok na bývanie – pre viac spoločne posudzovaných osôb , alebo len opatrovateľstvo..Ja nepoberám žiadne peniaze a sme v podnájme ..ďakujem pekne

 4. Dobrý deň,
  mám 25 rokov, skončila som VŠ a momentálne som na absolventskej praxi. Bývam s rodičmi.
  Zaujímalo by ma, či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi. Viem ze podľa zákona sa príjem z absolvneskej praxe neposudzuje pri dávke v hmotnej núdzi. Kto budú so mnou posudzované osoby, alebo budem sama posudzovaná? Mám vobec nárok na dávku?
  Ďakujem

 5. Dobry den,
  poprosila by som o radu pre priatelku:Je rozvedena, stara sa o dieta (3,5rocne). Otec dietata pracuje v zahranici. UPSVaR jej pozastavil vyplacanie rodinnych pridavkov, nakolko otec nepredlozil vysku prijmu v zahranici a nemaju dokaz, ze tam nepobera rodinne pridavky. Matka dietata je nezamestnana. Ma narok na rodinne pridavky ?
  Vopred dakujem.

 6. som poberatelom davky v hmotnej nudzi 60 euro.Mám možnosť ísť pracovať na jednorazovú brigadu cca za 100 eur ale neviem či mi nezoberú dávku.Poraďte mi ,ako to je ? Díki

 7. dobry den chcela by som sa vas spytat zijem s priatelom zaraba malo staci ked si prehlasi trvaly pobyt ingde aby sme vedeli vyzit a ci vtedy budem mat narok na davky.z dietatom aby som nemusela zit z 20eur na mesiac poradte dakujem

 8. dobry den.chcem sa spitat 27.10 .2014 mi konci materska dovolenka.zatial bohuzial nemam ziadnu pracu aj manzel je na urade prace ale nic nepobera.chcem sa spitat ci mame narok na nejaku podporu.dakujem..

 9. dobry den, chcela by som sa spytat, ako odvody sa platia z prijmu pri dohode o pracovnej ciinosti (ide o pravidelny prijem) a prijemca odmeny je zaroven poberatelom davok v hmotnej nudzi. dakujem za odpoved

 10. dobrý deň.Chem sa opýtať,či dostanem nejakú soc.dávku,podporu,teda financie na seba.Som 55 ročná vdova,poberám po manželovi vdovský príspevok,ale som nezamestnaná.tRI MESIACE SOM OPATROVALA MANžELA DOMA.mám doteraz odrobené všetky roky-od 19 do 55 ROKOV.Mám sa evidovať na úrade práci?Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*