Máte nárok na príspevok na dieťa v zahraničí?

Príspevky na deti v Rakúsku

Prídavok na dieťa = Familienbeihilfe (Kindergeld) – vypláca v Rakúsku daňový úrad (Finanzamt)

Podľa príslušnosti žiadateľa k právnym predpisom sa určí, či má žiadateľ nárok na plné rodinné prídavky v Rakúsku, alebo má nárok príp. len na doplatenie rozdielu v rodinných prídavkoch (Differenzzahlung).

Príspevky na deti v zahraničíAk dieťa dosiahne vek 18 rokov, rodinné prípravky sa vyplácajú len v tom prípade, ak sa pripravuje na ďalšie povolanie (napr. štúdium,..). Ak dieťa neštuduje alebo je nezamestnané, nemá nárok na poberanie rodinných prídavkov. Vyplácanie prídavku závisí od príjmu dieťaťa, max. je vyplácaný do 24. roku veku dieťaťa.

Kto môže poberať rodinné prídavky?

Nárok na rodinné prídavky má osoba, k domácnosti ktorej patrí aj dieťa, na ktoré sa žiada o rodinné prídavky.

Nárok na rodinné prídavky môže mať aj osoba, k domácnosti ktorej dieťa nepatrí, ktorá sa ale v prevažnej miere stará o výživu dieťaťa, ak nie je na to oprávnená žiadaná osoba podľa prvého odstavca.

Nárok na rodinné prídavky teda majú:

 1. Rodičia dieťaťa,
 2. Adoptívny rodičia,
 3. Nevlastný rodičia,
 4. Osoby, do ktorých starostlivosti je dieťa zverené.

 

Ďalšie informácie o tom, či máte nárok na rodinné prídavky nájdete na stránke <http://www.ingel-jobagency.eu/fr/opatrovateky-v-rakusku/rodinne-pridavky-v-rakusku>.

 

Výška rodinných prídavkov podľa veku

 

Vek dieťaťa

Výška prídavku na mesiac

Od narodenia – 3 roky

Od 105,40€

3 – 10 rokov

Od 112,70€

10 – 19 rokov

Od 130,90€

Nad 19 rokov

Od 152,70€

Príplatok za výrazne zdravotne postihnuté dieťa

138,30€

 

Od 1. Januára 2008 sa k celkovej výške rodičovského príspevku pripočítavajú nasledovné čiastky podľa počtu detí (tzv. Geschwisterstaffelung):

 • Pre 2 deti: 12,80€ za mesiac
 • Pre 3 deti: 47,80€ za mesiac
 • Pre 4 deti: 97,80€ za mesiac
 • Pre každé ďalšie dieťa: 50,00€ za mesiac.

 

Príklad: Výška prídavkov na 3 deti v Rakúsku:

3 deti – 1 dieťa má 7 rokov, 2 dieťa má 11 rokov, 3 dieťa má 18 rokov

Výška rodinných prídavkov mesačne bude: od 422,3€/mesiac

Prídavky na deti v Nemecku

Kedy máte nárok na rodinné dávky?

Za splnenie podmienok má každá osoba s bydliskom v Nemecku nárok na prídavky na deti (Kindergeld) rodičovský príspevok (Elterngeld) a to:

 1. Na svoje vlastné deti,

 2. Na adoptované deti alebo na deti manželského partnera (nevlastné deti).

Prídavky na deti

Prídavky na deti sa vyplácajú na všetky deti mladšie ako 18 rokov. Plnoleté dieťa ich môže naďalej poberať:

 • Ak ešte nedosiahlo vek 21 rokov, pokiaľ neuzavrelo pracovnú zmluvu a ak je ako uchádzač o prácu prihlásené na úrade práce v Nemecku alebo inom členskom štáte EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku a vo Švajčiarsku,

 • Ak ešte nedosiahlo vek 25 rokov a navštevuje školu, študuje alebo sa odborne pripravuje, alebo sa najviac 4 mesiace nachádza v prechodnom období medzi 2 vzdelávacími cyklami, alebo vykonáva dobrovoľnú službu v čl. 32, ods. 4, vety 1, č. 2 písmena d zákona o dani z príjmu (EStG), alebo dieťa, ktoré nemôže začať odbornú prípravu alebo v nej pokračovať z dôvodu absencie školiacich miest,

 • Ak nedokáže zabezpečiť potreby v dôsledku telesného, duševného alebo psychického postihnutia, ktoré vzniklo pred dosiahnutím veku 25 rokov.

Aké dávky sa poskytujú?

Prídavky na dieťa sa vyplácajú vo výške 184€ na prvé dve deti, 190€ na tretie dieťa a 215€ na štvrté a každé ďalšie dieťa.

Prídavky na deti sa vyplácajú na udaný bankový účet v priebehu mesiaca, na ktorý sú detské prídavky určené.

Každú zmenu údajov, ktorá môže mať vplyv na váš nárok na prídavky ste povinný hlásiť z vlastnej iniciatívy úradu práce!

Ako získať rodinné dávky?

Prídavky na deti sa vyplácajú iba na základe písomnej žiadosti. Formulár žiadosti dostanete na úrade práce (fond rodinných dávok). Viac informácií nájdete na adrese http://www.familienkasse.de.

Prídavky na deti v UK

Typy prídavkov na dieťa v Anglicku

 1. Child Tax Credit

 2. Child Benefit

 3. The Child Trust Fund (CTF)

Child Tax Credit

 • Príspevok na dieťa vo veku do 16 rokov alebo medzi 16 – 20, ale je riadnym študentom,

 • Neodkladajte požiadanie o tento druh podpory, pretože žiadať ide späť len po dobu 3 mesiacov.

Nárok na Child Tax Credit na dieťa máte, akžijete v Británii a platí jedno z nasledujúcich pravidiel:

 • Pochádzate z krajiny v európskom ekonomickom priestore a pracujete alebo si hľadáte prácu,

 • Dieťa žije s vami,

 • Váš partner je štátny zamestnanec vyslaný pracovať v krajine patriacej európskemu ekonomickému priestoru a dieťa žije s ním.

Child Benefit

 • Detský prídavok vyplácaný mesačne, zriedkavo týždenne. Každé dieťa má individuálne podmienky.

Uchádzať sa môžete ak:

 • Vaše dieťa ešte nemá 16 rokov,

 • Vaše dieťa má viac ako 16 rokov ale študuje,

 • Vaše dieťa má 16 alebo 17 rokov, zanechalo štúdium a je zaregistrované na úrade práce, hlási sa do školy alebo na rekvalifikačný kurz.

Existujú 2 rôzne výšky prídavku:

 1. Vyšší £20,30 týždenne na staršie dieťa alebo jedináčika,

 2. Nižší £13,40 týždenne, na každé ďalšie dieťa.

The Child Trust Fund (CTF)

 • Dlhodobý nezdanený účet na úspory a investovanie pre dieťa, ktoré sa narodilo po 1. Septembri 2002. Vláda odovzdáva šek so vstupným vkladom každému dieťaťu.

Zmeny:

 • Od 1. Augusta 2010 – platby pre 7 ročné deti boli pozastavené,

 • Od 3. Augusta 2010 – suma £250 bola pozmenená na £50.

Ako funguje CTF?

Vláda otvorí účet pre dieťa, rodina naň môže vložiť maximálne £1.200 ročne. Dieťa sa k peniazom dostane vo veku 18 rokov.

Nárok má:

 • Dieťa, ktoré sa narodilo po 1. Septembri 2002,

 • Dieťa, ktoré sa kvalifikovalo na Child Benefit,

 • Dieťa žijúce v UK,

 • Dieťa bez imigračných obmedzení.

Navyše peniaze môžete dostať ak:

 • Dieťa je súčasťou domácnosti, kde je poberaný Child Tax Credit,

 • Celkový príjem za rok od 6. Apríla 2010 do 5. Apríla 2011 je £16.190 a menej.

Pozn.: Ak teda máte nárok na £50 dostanete raz toľko, ak na £250, suma sa tiež zdvojnásobí.

Viac informácií o prídavkoch pre rodiny s deťmi v Anglicku na stránke http://www.lochneska.cz/pridavkyrodiny-anglie

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

9 thoughts on “Máte nárok na príspevok na dieťa v zahraničí?

 1. Pekny vecer, najdem niekde aj vzor ako vypisat ziadost na rodinne v nemecku?? Neviem po nemecky a aj ked sme to ako tak prelozili ,nerozumiem tomuto. Pise sa tam ci sme za poslednych 5 rokov dostavali davky,alebo o ne poziadali,len ja neviem ci to myslia v nemecku,alebo tu na sk. Ved zo socialky sme im potvrdenia dali ze sme rodinne dosavali a na zaklade zamestnania sa manzela v nemecku nam ich zastavili. Poradte mi kde by som nasla vzor ako to vypisat. Za odpoved dakujem.

 2. Dobrý deň. Môj manžel pracoval v Anglicku 2006-2009.Prídavky na dve deti nám boli vyplatné v roku 2009.Teraz v októbri 2013 nám prišiel papier z anglickej sociálky, že máme vrátiť 370 libier. Môžeme platiť aj formou splátok a máme sa ozvať na konkrétne tel. číslo. Pokúšam sa zistiť či je to vôbec možné ,aby po štyroch rokoch od nás niečo také žiadali. Takýto papier môže od nás žiadať hocikto, kto si zistí, že manžel v Anglicku pracoval a poberal na deti prídavky. Ako si to máme overiť, či nás nechce niekto oklamať. Ďakujem Balangová

 3. Dobry den zistila som ze mam narok na davku v materstve a rodicovsky prispevok z Rakuska viete mi pomoct ako ho poziadat, kde ho vybavit a co k tomu potrebujem?Mohla by mi pomoct Socialna popripade zdravotna poistovna na Slovensku?Za odpoved dakujem.

 4. Dobry den.dostavam rod.pridavky z rakuske kazde 2 mesiace,ale tento mesiac mi prisli o ccc50eur menej. mam 16 rocneho syna na stredne skole.dakiujem za odpoved

 5. Dcéra pracuje v Nemecku.Trojročné dieťa býva u mňa na slovensku.Rodinné prídavky jej na Slovensku zrušili a v Nemecku vraj na ne nemá nárok.Je osamelá matka.Kde má nárok na rod.prídavky?Ďakujem

 6. Dobrý deň. Chcem sa informovať či mám nárok na rodinné prídavky. Mám dcéru s ktorou bývam v Malajzii- Kuala Lumpur, aj s manželom. Trvalý pobyt ja aj dcéra máme na Slovensku. Ak mám nárok na RP, čo k tomu potrebujem.

 7. Dobrý deň, poradte mi, ako má moja rozvedená dcéra požiadať o prídavky na dieťa(19mes.),ak jej bývalý manžel pracuje vo švajčiarsku, kde je aj zamestnancom v kantone Teufelland?

 8. dobrý den prosim vas pracuju v rakousku a v polovine roku sem se ozenil a vyzenil dve dcery 11 a 16 let mam narok na pridavky z rakouska nebo ne , dekuji,

 9. Dobrý deň,

  chcela by som Vás poprosiť o radu. Som slobodná matka a mám 5 ročného syna. Otec dieťaťa pracuje v Rakúsku, kde si i uplatnil nárok na rodinné prídavky. Podmienky pre priznanie prídavkov splnil, a spomínané prídavky mu boli vyplatené. No žiaľ tieto prídavky si otec dieťaťa nechal a nechce nám ich za žiadnych okolností dať. Na Vašej stránke píšete: „Nárok na rodinné prídavky má osoba, k domácnosti ktorej patrí aj dieťa, na ktoré sa žiada o rodinné prídavky….“ (dieťa žije výlučne so mnou, t.j. s otcom trávi len niekoľko hodín v mesiaci). Chcem sa spýtať, či je tento fakt stanovený i zákonom. Dajú sa prídavky na dieťa od neho nejakým spôsobom získať? Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*