Prehľad možností letnej práce pre študentov

Brigády na leto v zahraničíLeto prichádza a s nimi sú často spojené aj brigády. Práve študenti chodia najradšej za prácou alebo za brigádou do zahraničia. Výhodu majú tí starší, ktorí práve maturujú alebo majú už skončený semester na výške. Často totiž končia školu v máji, alebo začiatkom júna a práve vtedy začína letná sezóna v prímorských oblastiach, ale aj celkovo v cestovnom ruchu. Najviac študentov sa zamestnáva na poste čašník, au-pair alebo ako chyžná či animátor voľného času. Pozrieme sa bližšie na rôzne možnosti zamestnania v týchto oboroch ako aj na špeciálne programy, vhodné skôr pre dobrodruhov.

Work and travel (pracovať a cestovať)- letná brigáda pre študentov dobrodruhov

Táto forma študentskej práce sa uplatňuje najmä v USA. JE to výborný spôsob ako sa dobre naučiť jazyk, priučiť sa pracovným návykom a precestovať USA. Tento program na Slovensku poskytuje niekoľko spoločností ako Student Agency, Carieer International, CKM a podobné. Podstata tohto programu spočíva v tom, že vám agentúra sprostredkuje prácu v USA približne na 4 mesiace a následne cca 30 dní cestujete ľubovoľne po krajine. Musíte sa však vrátiť pred začiatkom školy. Práca je pomerne dobre zaplatená – 7-9 usd/ hodina a pracujete napríklad v zábavnom parku, umývate riad v reštaurácii, v národnom parku alebo v obchode so suvenírmi. Podmienkou absolvovania takéhoto Work and Travel programu je, že musíte byť študentom vysokej školy a musíte aspoň na mierne pokročilej úrovni ovládať angličtinu. Registrácie na letné programy začínajú už na jeseň/ zimu kvôli zdĺhavému vybavovaniu.

Bez znalosti jazyka to pôjde veľmi ťažko

Veľa študentov si myslí, že ovládajú cudzí jazyk na komunikatívnej úrovni, no často sa mýlia. Len máloktorí disponujú plynulou angličtinou alebo nemčinou. Nájsť si prácu v zahraničí ako študent bez znalosti jazyka je takmer nemožne. Samozrejme nájdete si letnú brigádu, ale len na farme, zbieranie ovocia alebo manipulačné práce na páse.  Lepšie platené práce si vyžadujú komunikatívnu znalosť jazyka, preto by ste sa mali počas roka pripravovať a zdokonaľovať napríklad pozeraním filmov a seriálov v originálnom znení, čítaním správ v cudzom jazyku alebo komunikáciou so zahraničnými študentmi z Erazmu.

Práca v zahraničí pre študentov bez poplatkov

Jediná možnosť, ako obísť pracovné agentúry a ich poplatky za sprostredkovanie, ktoré spolu často tvoria aj jednu mesačnú mzdu môžete jedine tak, že sa vyberiete za prácou alebo brigádou na blind. Jednoducho prehovorte svojho kamaráta alebo partnerku, nájdite si lacné ubytovanie vo veľkom meste v zahraničí, poprípade zdieľané byty, či domy a hľadajte si prácu aktívne v krajine úplne sami. Veľkou výhodou ej ak niekoho v meste poznáte- kamaráta od vás z mesta, človeka, čo bol u vás cez couchsurfing alebo študent z výmenného programu na VŠ.  Tí vám budú vedieť dať najlepšie tipy ako si nájsť prácu. Samozrejme táto možnosť si vyžaduje kúsok odvahy, trpezlivosti a hlavne dobrú znalosť jazyka.

Brigády na leto v zahraničí s ubytovaním

Veľmi populárnymi sa stali letné brigády pre študentov, ktorí na začiatok nemajú žiadne peniaze a teda si nemôžu dovoliť platiť nejaký nájom v zahraničí alebo poplatky vopred.  Brigáda pre študentov s ubytovaním poskytujú hlavne zahraničné hotely prostredníctvom pracovných agentúr. Najčastejšie ide o pozície v hotelierstve alebo v cestovnom ruchu- čašńíctvo, pomocná sila v kuchyni, animátor, chyžná a podobne. Takýmto spôsobom máte zabezpečené to najzákladnejšie a niektoré hotely vám dokonca ponúknu aj stravu zadarmo. Niekedy sa to však odrazí na vašom plate, ktorý bude mierne nižší.

Štyri najobľúbenejšie a dobre zaplatené profesie pre študentov sú: animátor, čašník, opatrovateľka a chyžná.

 

Chcem pracovať v zahraničí ako animátor/ka

Táto práca je vhodná pre veselých ľudí, ktorí sa nehanbia a vedia sa zabaviť. Musia byť aj športovo zdatní a šikovní. Práca animátora sa začína ráno a končí často až neskoro v noci, kedy si spolu s ostatnými animátormi pripravujú číslo na ďalší večer.  Do obedu sa animátor venuje najmä deťom- pripravuje im súťaže, alebo divadlo, či podobné záujmové aktivity.  Večer spolu s ostatnými animátormi pripravuje večerný program pre hotelových hostí- divadlo, kabaret, zábavný program. Táto práca je takmer vždy s ubytovaním a stravou. Vyžaduje sa dobrá znalosť lokálneho a anglického jazyka. Plat animátora sa pohybuje okolo 700 € v čistom – zdarma ubytovanie a strava.

Študent- čašník si v zahraničí zarobí veľmi dobre

Ak ste absolventom hotelovej školy alebo máte výučný list na čašníka je to veľkou výhodou pri získavaní brigády v zahraničí. Samozrejme ak ste šikovný a máte nejakú prax , pôjde to aj bez výučného listu.  Čašníci robia v rôznych časoch, v závislosti od ponúkaných služieb hotela/ reštaurácie. Ak si budete vyberať prácu na pozícii čašníka vyberajte si radšej takú ponuku v ktorej budete môcť kasírovať, aby ste mali tringelty, ktoré často tvoria podstatnú väčšinu vášho príjmu.  Plat čašníka sa v zahraničí pohybuje okolo 1000-1200 € + tringelty, ktoré môžu byť aj viac ako vaša výplata.

Práca vhodná pre študentky- opatrovateľka

Aj keď au-pair práca nie je najlepšie platená práca v zahraničí, ešte stále je to oveľa lepšie zaplatená práca ako akákoľvek brigáda na Slovensku. Táto pozícia je vhodná len pre ženy. V niektorých prípadoch bude opatrovateľka bývať priamo v rodine, poprípade veľmi blízko nej. Strava býva taktiež zabezpečená. Potrebný je dobrý vzťah k deťom, slušné vystupovanie a prísny postoj k správaniu detí. Veľkou výhodou je dobrá znalosť cudzieho jazyka.  Mzda študentky opatrovateľky je približne 800-1000 € v čistom mesačne.

Pokojná práca chyžnej aj bez znalosti jazyka

Práca pre študentku v zahraničí ako chyžná je dobrý pomer výplata/stres/zodpovednosť a skúsenosti. Táto práca je vhodná pre každú mladú ženu, ktorá nepatrí medzi lenivé a neštíti sa upratať po cudzích ľuďoch záchod či kúpeľňu. Chyžné majú zvyčajne zabezpečené ubytovanie a stravu. Táto práca je vhodná aj pre študentky, ktoré neovládajú cudzí jazyk na komunikatívnej úrovni, no aspoň základy sa vyžadujú. Plat chyžnej sa pohybuje medzi 800-1200 €.

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*