Práca v zahraničí – nezabudnite na formality

V súčasnosti je na území Slovenskej republiky evidovaná miera nezamestnanosti 12,80%. Hoci na prvý pohľad to nie je veľmi vysoké číslo, žiaľ zahŕňa v sebe stovky ľudí bez práce, ktorí majú záujem sa niekde zamestnať, no neúspešne. Takýto ľudia preto často krát vyhľadávajú inzeráty na internete či v novinách a chcú získať čo najviac informácií o práci v zahraničí. Práca v zahraničí so sebou nesie ako klady, tak aj zápory, ostatne ako všetko. Ak aj vy ste v situácii, kedy zvažujete možnosť odchodu za prácou do zahraničia, v tomto článku nájdete niekoľko tipov, ako postupovať alebo čo je dôležité pred tým, než vycestujete vybaviť a o čom byť vopred oboznámený.

Výber práce a lokality

Pokiaľ ste už prelistovali všetky noviny a máte zmapované všetky internetové stránky s ponukami prác v zahraničí a ste skalopevne rozhodnutý, že idete do toho, nakoľko Vás niektorá z ponúk ohúrila, prvou vecou, ktorú treba urobiť je, samozrejme, spoločnosť či agentúru, ktorá konkrétnu pracovnú pozíciu ponúka, kontaktovať e-mailom alebo telefonicky a priložiť všetky potrebné dokumenty, ktoré agentúra vyžaduje. Ak bude ich odozva kladná a agentúra si Vás vyberie spomedzi uchádzačov, oplatí sa Vám tento článok čítať aj ďalej.

Čo je dobré vedieť…

Ešte predtým, než vycestujete, dôkladne si aj niekoľkokrát skontrolujte či máte platné všetky potrebné dokumenty a hlavne doklady totožnosti, ktoré sú nutnosťou. Asi najdôležitejšou vecou je, aby ste mali platný cestovný pas alebo občiansky preukaz a to nie len vy, ale aj ostatní, ktorí Vás budú sprevádzať a vycestujú s Vami. V niektorých prípadoch je taktiež potrebné mať platný výpis z registra trestov, pretože niektoré pracovné agentúry to môžu vyžadovať. V prípade odchodu za prácou do zahraničia sa vopred oboznámte s komplet celou pracovnou zmluvou a podmienkami na bývanie, na prácu, výšku vyplácanej mzdy a pod. ešte skôr, než zmluvu podpíšete.

Majte prichystané aj originály pracovných zmlúv z predošlých zamestnaní či certifikáty, ktoré ste počas života doposiaľ nadobudli. Ak je potreba, tak aj vodičský preukaz, ktorý Vám bude platiť aj v danej krajine, kde chcete vycestovať. Pokiaľ neovládate plynulo alebo aspoň na mieste pokročilej úrovni cudzí jazyk v ktorom sa rozpráva v krajine Vášho budúceho povolania, zadovážte si vopred vreckový slovník cudzieho jazyka, ktorý Vám bude veľmi nápomocný v mnohých situáciách. Vopred si zabezpečte dostatok finančných prostriedkov, nevyhnutných na vycestovanie a nejakú rezervu v prípade, že by sa vyskytla situácia s ktorou ste nerátali a budete nútený vycestovať domov. Taktiež oboznámte Vašu rodinu či známych s Vašim novým telefonickým kontaktom.

 

Oboznámenie inštitúcií s Vašim odchodom

Ďalšou dôležitou vecou, ktorú treba pred vycestovaním vykonať je, že o Vašom odchode za prácou do zahraničia informujete potrebné štátne inštitúty, akými sú zdravotná poisťovňa a sociálna poisťovňa. Poisťovne Vás oboznámia s úkonmi, ktoré treba vykonať, resp. formulármi, ktoré musíte vyplniť.

 

Návrat zo zahraničia späť na Slovensko

V prípade návratu zo zahraničia späť do svojej rodnej krajiny, v tomto prípade do Slovenskej republiky, je potreba taktiež vykonať pár úkonov, vybaviť pár formalít. Dôležité je po príchode zo zahraničia vyrovnať si daňovú povinnosť. To či musíte podávať daňové priznanie závisí od toho, či je Vaša daňová povinnosť na území Slovenskej republiky obmedzená alebo neobmedzená. Neobmedzená daňová povinnosť znamená, že ste fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky alebo sa tu zdržiavate minimálne 183 kalendárnych dní v roku. Takejto osobe sa hovorí aj rezident.

 

Ako ste práve mohli zistiť, odchod za prácou do zahraničia so sebou prináša množstvo dôležitých a neodkladných povinností. Nezanedbajte ani jednu z nich, aby sa vyhli prípadným neskorším problémom a zbytočným komplikáciám. Na škodu tiež nie je, informovať sa prípadne u svojich blízkych či známych a u priateľov, ktorí už prácu do zahraničia absolvovali.

 

 

Práca v zahraničí – nezabudnite na formality 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*