Vieš. či budeš robiť po skončení vysokej školy?

Čas a prípravy Vašich promócií sú v plnom prúde a ani sa nenazdáte a v ruke budete držať zaslúžený diplom a pred menom sa Vám bude písať vážený titul. Skončili sladké, študentské časy a nastal čas urobiť v živote ďalší krok vpred – začať uvažovať nad zamestnaním. Niektorí šťastlivci majú o prácu po skončení vysokej školy vopred postarané, ako to v dnešnej dobe často býva, vďaka známostiam. No však, nie u každého je to tak jednoduché. Ako a kde začať s budovaním kariéry a materiálnom zabezpečení súčasnosti a budúcnosti?

 

Ujasnenie priorít

Ujasnenie priorít je azda to najlepšie, čo môžete urobiť. Niekedy nie je na škodu dať si nejaký čas oddych a nehrnúť sa hneď bezhlavo za možnosťou zárobku na úkor Vašej spokojnosti.  Koniec koncov, práve ste čerstvý absolvent vysokej školy, tak si bezpochyby svoje posledné prázdniny v živote zaslúžite.

 

Zamestnajte sa

Väčšie percento vysokoškolských absolventov sa plánuje v čo najkrajšom čase zamestnať. Však práve to je dôvod, prečo šli predsa študovať na vysokú, aby sa po jej ukončení rýchlo uplatnili v zamestnaní, ktoré im bude vyhovovať. Treba si však uvedomiť, že žijeme v dobe, kde vládne korupcia a ani kvalita vzdelania už nie je taká, aká bývala. Preto sa nemožno čudovať, že mnohí absolventi vysokých škôl neskončia nikde inde ako niektorí iní smrteľníci bez vysokej školy, evidovaný na úrade práce. Mnohí sú zase presvedčení, že v našej krajine nemajú žiadnu perspektívu a preto s radosťou vycestujú za prácou do zahraničia. Avšak platí pravidlo, že kto chce, hľadá spôsoby a kto nechce, hľadá dôvody.

Nájsť si prácu nie je tak zložité ako veľa ľudí tvrdí. Niekedy sú to skutočne len dôvody z ich strany, ktorými sa oháňajú na fakt, že sú už nejaký ten čas nezamestnaní. Skutočne stačí len mať oči otvorené, keď idete po meste, obzerajte sa po výkladoch obchodov či niekde nezbadáte vylepený papier s nápisom: ,, Prijmeme nového zamestnanca!“, čítajte inzercie v novinách a navštevujte internetové portály s ponukami prác. Nikdy neviete, kde a ako natrafíte na nové zamestnanie, no ak preto nie ste ochotný samy pohnúť prstom alebo doslova kliknúť ukazovákom na počítačovej myške a namiesto toho čakáte, že Vám niečo spadne len tak, samé z neba, je veľmi pravdepodobné, že sa načakáte ešte veľmi dlho a neskôr si uvedomíte, koľko šancí Vám možno uniklo pomedzi prsty.

Absolventská prax

Ak máte zo seba pocit, že skutočne ešte neviete, čo od života chcete, kde by ste chceli byť zamestnaný a v budúcnosti sa ešte nikde nevidíte, zvážte ako dočasnú možnosť absolventskú prax. Nebudete aspoň doma vysedávať s pocitom, že nič nerobíte a ste stále odkázaný na financie svojich rodičov. Hoci zárobok z absolventskej praxi nie je nič extra, skromnému a človeku s chuťou pracovať to aspoň na tých pár mesiacov vystačí. Tri až šesť mesiacov je v skutku dosť dlhá doba na to, aby ste si konečne ujasnili, čo od života očakávate, kam sa pohnete a akou cestou sa vyberiete.

 

A čo tak podnikať?

Mať svoj vlastný podnik a predávať určitý druh sortimentu či poskytovať obyvateľstvu nejaké služby, znie veľmi lákavo. Avšak nie každý človek je na podnikanie stavaný. Na to, aby ste sa do niečoho takého pustili, treba byť hlavne nebojácna a vodcovská osobnosť z ktorej priam srší rešpekt. Ak totižto presvedčíte svoje okolie, že na to máte, presvedčíte aj samého seba. Uvedomiť si však treba, že podnikanie ,,na vlastnú päsť“ so sebou okrem nadšenia prináša aj určité riziká a tých je skutočne dosť. Iste aj vy poznáte niekoho, kto začal s podnikaním a otvoril si či už nejaký podnik, salón alebo obchod a nevyšlo mu všetko podľa jeho predstáv. Tak isto ale poznáte aj osobu, ktorá má už svoj podnik pekne zabehnutý, darí sa mu a okamih, kedy sa rozhodol pre túto voľbu seba obživy si nevie vynachváliť. Každá vec v živote so sebou nesie určité riziko, ktoré keď podstúpime, máme rovnakú šancu na úspech aj pád.

 

Cestovanie, zdokonaľovanie sa v cudzích jazykoch

Aj to je možnosť, ktorá niektorých ľudí veľmi láka. Znalosti cudzích jazykov, resp. minimálne ešte jedného jazyka okrem toho materinského, sú v dnešnej dobe viac dôležité, ako sa môže zdať. Či už idete na dovolenku do zahraničia, alebo navštíviť príbuzných, ktorí tam žijú už roky, alebo sa dokonca rozhodnete, že samy tam chcete stráviť zvyšok života. Kurz cudzieho jazyka je už dostupný takmer v každom meste SR a dokonca si môžete vyberať z viacerých podľa toho, ktorú krajinu máte v pláne niekedy v budúcnosti určite navštíviť. Ak Vás teda nijakým spôsobom po ukončení vysokej školy nesúri hneď hľadanie si zamestnania, možno by bolo dobrou voľbou využiť tento čas práve na absolvovanie nejakého kurzu cudzieho jazyka.

 

Možností, čo robiť po ukončení štúdia na vysokej škole je viac než dosť a všetky ani nie sú zahrnuté v tomto článku. Ide hlavne o to, aby ste sa čo najskôr začlenili do nezastaviteľného chodu života, ktorý plynie veľmi rýchlo a hoci sa nám niekedy mohlo zdať, že poldňová prednáška trvala večnosť, v skutočnosti je čas veľmi vzácny a onedlho nám v na niektoré veci v živote ostanú len spomienky.     

AKO HODNOTÍTE TENTO ČLÁNOK?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*